Dr. Ferhat Çatal Kimdir?

1972 yılında Niğde'de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Zonguldak, İstanbul ve Ankara'da tamamlayan Ferhat ÇATAL, Tıp eğitimini 1990-1996 yıllarında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde aldı. 1996 yılında TUS sınavıyla girdiği Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ihtisası yaparak 2001 yılında uzman oldu.
 
2007 yılında Çocuk Allerji kliniğinde yandal eğitimine başlayan Ferhat ÇATAL; 2010 yılında Çocuk Alerji-Klinik İmmünoloji Uzmanı olarak, 2011-2014 yılları arasında İnönü Üniversitesi Pediatri AD Çocuk Allerji Kliniğinde mecburi hizmetini tamamladıktan sonra 2016 yılına kadar aynı üniversitede çalışmaya devam etti.
2009 yılında Doçent, 2014 yılında Profesör Doktor ünvanı almaya hak kazandı.
 
Evli ve üç çocuk babası olan Prof. Dr. Ferhat ÇATAL'ın uluslararası dergilerde yayımlanmış 70'in üzerinde, ulusal dergilerde yayımlanmış 25’in üzerinde bilimsel makalesi mevcuttur. Yürüttüğü birçok projenin yanında ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulmuş çok sayıda bildiri ve kitap bölümü yazarlıkları mevcuttur.
 
Üye olduğu dernekler arasında Milli Pediatri Derneği, Allerji-İmmünoloji Derneği, Çocuk Allerji Astım Akademisi Derneği, Çocuk İmmünoloji Derneği üyeliği bulunmaktadır. Halen aktif olarak ulusal ve uluslararası kongrelere katılmakta, uluslararası ve ulusal tıp dergilerinde yazılar yazmaktadır.